Loading ...
close

تست شرایط محیطی

logo
تست شرایط محیطی

 

محفظه های تست شرایط محیطی برای مطالعه محصولات با کاربردهای بی شماری در زمینه هایی مانند هوا فضا ، هوش مصنوعی ، خودرو ، الکترونیک ، سلول خورشیدی ، تحقیقات پزشکی ، صنعتی و ... استفاده شده است. در این صنایع ، نمونه یا ماده مورد آزمایش برای مطالعه اثرات یا حتی به عنوان آمادگی برای مطالعات آینده باید در معرض تغییرات تعریف شده عوامل محیطی قرار گیرد.

شرایطی که محفظه آزمایش محیط قادر به تکرار است عبارتند از: نقطه تنظیم دما (یا تغییرات) ، رطوبت به صورت رطوبت نسبی یا باران ، تابش الکترومغناطیسی ، لرزش ، هوا ، اسپری نمک (آزمایش مه نمکی) ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید / تخریب اشعه ماورا بنفش و خلا.

بسته به نوع محصول و آزمایش مورد نیاز ، نوع محفظه تست نیز تغییر می کند است. محفظه های تست در ابعاد مختلفی وجود دارند و با کارایی و گزینه های مختلفی طراحی می شوند.

نمونه ها یا مواد آماده شده درون محفظه قرار می گیرند و سپس تحت تعیین سطح محرک های محیطی قرار گرفته میشوند تا میزان واکنش آنها مشخص شود. محصولات جانبی حاصل نیز اندازه گیری و بررسی می شوند.

انواع چمبرها:(محفظه، اتاق)

برای آزمایش آب و هوایی از محفظه تست دما یا محفظه تست دما و رطوبت استفاده می شود ، در حالی که از اتاق های لرزش و تنش معمولاً برای آزمایش مکانیکی مانند ارزیابی عملکرد محصول تحت لرزش یا شوک استفاده می شود. تست "Stress" اغلب با استفاده از متغیرهای فشار یا در خلا انجام می شود.

محفظه های استرس و لرزش همچنین برای محصولات الکترونیکی ، پیل های خورشیدی یا سوختی و محصولات خودرویی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف از انجام این تست ها اندازه گیری محدودیت های مواد و قطعات، در شرایطی فراتر از آنچه "طبیعی" است.

آزمون افزایش طول عمر مواد به صورت سریع (High Accelerated Life Test) ، که به طور رسمی به عنوان آزمایش HALT نامیده می شود ،  در مرحله طراحی برای کشف نقص های احتمالی و در نهایت بهبود محصول انجام می شود.

در آزمون HALT محفظه محرک های مختلفی مانند لرزش ، سوختن ، رطوبت ، ولتاژ و چرخه حرارتی را شبیه سازی می کند که می تواند باعث ضعف های زیادی در طراحی یا تولید شود.

برعکس آزمون HALT، آزمایش دیگری به نام HASS (Highly Accelerated Stress Screen) در طول "تولید" برای شناسایی نقص قبل از تجاری سازی انجام می شود. در این آزمایشات از متغیرهای دما و رطوبت برای تشخیص نقص احتمالی استفاده می شود.

کاربردهای محفظه های تست:

از اتاقهای تست شرایط محیطی می توان برای آزمایش محصولات در بخشهای مختلف صنعت استفاده کرد، ازجمله : خودرو ، مصالح ساختمانی ، مواد شیمیایی ، الکترونیک ، الوار ، مواد آرایشی ، پلاستیک ، هوا فضا ، فلز ، داروسازی ، توتون ، منسوجات ، صنعت بسته بندی ، بیوتکنولوژی ، مهندسی بافت های زیستی ، سرامیک ، داروهای انسانی و دامپزشکی ، غذا و نوشیدنی ، میکروبیولوژی ، فناوری سطح و رشد گیاهان و حشرات.

در مورد دارو ، غذا و مواد آرایشی به کارگیری از اتاق های تست (محفظه تست پایداری دارو)از جهت هماهنگی با استانداردهای محیط زیستی و بهداشتی ضرروی است .

اتاق های تست می توانند رطوبت ، دما (به عنوان مثال میانگین دمای جنبشی) ، فشار دیفرانسیل ، تعداد ذرات ، روشنایی و سطح گاز را اندازه گیری و كنترل كنند.مطالعات پیشرفته در اتاقهای آزمایش به تعیین سطح ماندگاری ایمن و تاریخ مصرف کمک می کند.

در زیست شناسی و میکروبیولوژی می توان از اتاق آزمایش محیط برای نظارت بر اثرات نور ، رطوبت و سایر عوامل بر رشد گیاهان ، جلبک ها ، ویروس ها ، حشرات و حیوانات کوچک (مانند Drosophila ، که در اصطلاح دیگر مگس میوه شناخته می شود) استفاده کرد. آنها کشت سلول ها ، اندام ها و بافت ها و همچنین رشد گیاهان و پرورش حشرات را امکان پذیر می کنند.

در صنعت هوافضا برای تولید خلا ، خلا حرارتی و آزمایشات حرارتی که شرایط جوی فضا را تکرار می کنند ، به اتاقهای آزمایش نیاز است، به طوری که سخت افزار سیستم فضایی بتواند در برابر شرایط شدید فشار و آب و هوا مقاومت کند. حتی سیستم های پشتیبانی کننده زندگی قابل حمل فضانوردان با استفاده از محفظه های محیطی آزمایش می شوند.سیستم های اکسیژن فشار بالا ، تجهیزات برودتی و سایر ابزار دقیق برای آزمایش اثرات کاهش فشار و شرایط ارتفاع استفاده می شود.

در صنعت خودرو از اتاق های آزمایش محیط برای شبیه سازی شرایطی مانند جاده های گرم و قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید استفاده می شود. تمام تولیدکنندگان مطرح اتومبیل این آزمایشات را انجام می دهند ، بیشتر آنها از محفظه های بزرگ که قابلیت حرکت خودرو در آن ها وجود دارد استفاده می کنند. آنها برای بررسی عملکرد ماشین ها، شرایط واقعی را تولید می کنند ، از جمله میزان رطوبت طبیعی ، سرعت باد ، دمای جاده و هوا.

گذشته از پروتکل تحقیقاتی پیچیده ای که توسط دانشگاه ها ، دفاتر قرنطینه ، تولیدکنندگان بزرگ و موسسات تحقیقاتی استفاده می شود ، آزمایش محیطی در نهایت به بازرسی کنترل کیفیت محصولات روزمره مانند لوازم الکتریکی ، باتری ها ، پلاستیک ها ، محصولات کاغذی و مواد غذایی می پردازد.

ثبت نظر
کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد